DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jídelníček

Vítejte na stránce chszesvinova.wbs.cz v sekci Jídelníček

Dole pod textem najdete užitečné odkazy na e-shopy, kde nakupuji pro naše morčata já.
 


 

Čím krmím morčata?  cheeky

    Základem je SENO, VODA a VITAMÍN C. Dále pak tráva, ovoce a zelenina.
Větvičky z ovocných stromů jsou dobré na broušení hlodáků.  Granulky a krmné směsky jsou pouze doplněk jídelníčku.


Morče by mělo mít zabezpečeno celodenní přístup k senu a vodě. Ideální je jemné luční seno, kvalitně nasušené, kvalitně uskladněné. Takové seno schroupou beze zbytku.
Vodu je třeba denně
měnit. Jednou za měsíc vyčistěte napáječku od řas čistým zubním kartáčkem, nebo dejte pár zrnek rýže do vody a zatřepte s napaječkou. V řasách žijí bakterie, které mohou způsobovat morčátku průjem. Proto dbejte na čistou napáječku. 

        Ovoce a zeleninu dávám morčatům ráno a večer. Je dobré krmit pravidelně, aby si střeva zvykla a nenadmula se po nárazovém podání zeleniny.
 Přes jaro, léto a podzim, kdy krmím 2x denně čerstvou trávou, pak dávám ovoce či zeleninu jen ob den na chut´. Nesbírejte trávu tam, kde se venčí psi.

      Ovoce - jablka, hrušky... v malém množství! Měkké sladké ovoce moje morčata odmítají, např. banán, pomeranč. Obecně řečeno sladkými krmivy by morčata neměla být krmena, hrozí kvašení ve střevech, průjem a nadmutí a úhyn.
       Zelenina - mrkev, zelí bílé i červené (v malém množství, max 2xtýdně kvůli nadýmání, nedávat košťál!), okurka salátová i hadová (max 2cm kroužek, obsahuje mnoho vody), troška brokolice, paprika bílá, zelená, jadřinec nedávejte, ledový salát, rajče, meloun vodní - zelená dužnina, tj. ta část, kterou my nejíme, petrželka, řapíkatý celer, krmná řepa. Nedávat hlávkový salát, silně nadýmá.

    Letos - sezóna 2014 - chci krmit i kadeřávkem, již mi klíčí ve fóliáku. smiley Též hlíza i nat´topinambur je dobré podzimní a zimní krmivo.

          Z obilnin podávám ovesné vločky ( lze koupit i v Kauflandu ), klasický celý oves mi nechávala morčata v misce, oproti tomu vločky milují. Po vločkách se zvyšuje maminkám tvorba mléka a i morčata rychleji nabývají na váze. Od pšenice v zrnu jsem upustila, nyní ji dávám naklíčit na jemné 10cm zelené osení, z čehož mají v zimě velkou radost. Sežerou to i s kořínkem, který má též mnoho živin.

    K ovesným vločkám přimíchávám zrna kukuřice a granulky. Touto směsí krmím hlavně venkovní morčata přes zimu a březí a laktující samičky.
    Větší odběr mačkaného ovsa a kukuřice nyní beru z e-shopu Kvídera.
Mačkaný oves obsahuje i zdravé plevy z obilky ovesného zrna, které morčátka též žerou, je i levnější. Ovesná vločka je čisté zplacatělé zrno ovsa.


    V sezóně 2013 jsem testovala vojtěškové granule a granule pro koně bez zátěže. Tyto granule jsou větší než ty z Berkel Futter a morčata je hůře přijímala. Granule Relax for horses morčata žrala, ale spíše z povinnosti, než s nadšením. Oproti tomu granule Berkel Futter ( 2014 ) morčata přijala opravdu s nadšením.
Některá morčata se vyhýbají vojtěškovým a jiná koňským granulím, řekněme, že dle chuti. Vojtěškové mají radši březí samice, krmit je třeba opatrně, některé jedince zvýšeně nadýmají.
   
     V sezóně 2014 krmím směskou mačkaného ovsa s kukuřicí a granulkami pro morčata firmy Apetit Berkel Futter nebo Biostan granulemi a menším dílem přidávám vojtěškové granulky - v zimě.

Berkel granulky najdete zde: http://www.apetit.cz/inpage/apetit-bf-meerschweinchen/


    V sezóně 2015 krmím vločkovaným ovsem a pšenicí, smíchávám s granulkami pro morčata firmy Apetit Berkel Futter nebo Hulín, od podzimu do jara budu přidávat kukuřici, jelikož mám již celovenkovní chov a morčata potřebují zásobu energie...


    Jak je to se suchým tvrdým pečivem?
Kdysi jsem dávala, nevidím v tom však žádný výživný význam, spíše naopak. Na rostoucí zuby dávám k ohryzu větvičky jabloně ze zahrady.


 

Kde nakupuji krmiva?
Jsem z Ostravy a vždy řeším poštovné vs. levnější zboží, či osobní odběr nebo dovoz zdarma. Osvědčilo se mi toto:

www.nejlevnejsi-granule.cz      

Rozvoz v Ostravě je vždy určité dny v týdnu v odpoledních hodinách. Rozvoz do Opavy jeden krát týdně. Objednávka ve výši minimálně 300kč.
Zde kupuji:
Gran.KK1 králík s léky 25kg 303kč                 pro morčata a králíky při odstavu a jako prevence kokcidióz
Purina Cat Chow 15kg 3v1 1100Kč                   tyto granulky žere naše kočičí smečka
Stel.Asan 42l cat+fretka 332Kč                     v této podestýlce vozím morčata na výstavy a vystavuji na ní
 


www.krmnesmesikvidera.cz

Zde kupuji:
mačkaný oves na váhu 1kg 8,50Kč                 
kukuřice zrno na váhu 1kg 7,40Kč
ovesné vločky 5kg 96Kč
mungo fazole na váhu 1kg 40Kč                      dávám naklíčit pro nás a i s lístkama a kořínkem dávám i morčatům
proso senegalské klasy na váhu 1kg 88Kč        pro naše dvě zebřičky
Plastin 1kg 48Kč                                            minerální doplněk pro králíky a drůbež v prášku
Roboran H 42Kč                                            minerální doplněk v prášku


www.apetit.cz  - přes dealera

Zde kupuji:
granulky pro morčata Berkel Futter 25kg 447Kč


dovozce p. Banetka v Ostravě 

mrkev krmná 10kg pytel 60Kč                              1kg 6Kč, mrkev je velká, vhodná i pro lidský konzum
řepa krmná červená 15kg pytel 75Kč                   1kg 5Kč, bulvy cca do 5cm v průměru, po uvaření chutnala i mně
kukuřice zrno 50kg pytel cca 275Kč                    1kg cca 5,5Kč
kukuřice klas
pšenice


seno - sezóní záležitost, ceny se mění dle kvality a množství sklizně

http://www.farmalucnidvur.xf.cz/                       400Kč, balík jemného lučního sena 100x130cm, doporučuji,                                                                                     vhodné i do bytu, nepráší 
 

aktualizováno: 05.05.2017 21:56:19