Vítejte na stránce chszesvinova.wbs.cz v sekci Kutílna
Moje nápady, které v chovu dnes a denně oceníte.
Servírované prakticky a jasně.
A můžete si sami vyrobit.
Jak si vyrobit rukávové seníky
Morčátko by mělo mít neustále možnost chroupat seno.
Jak ale zabránit zbytečnému vypadávání sena ze seníku a následnému znehodnocování počůráním či zadupáním do podestýlky? Není to jen otázka zachování kvality sena, ale i čistoty srsti morčátek.
Postupnými pokusy jsem vyvinula tzv. rukávový seník.
Mezi velké výhody řadím i fakt, že seník plníte tam, kde nevadí, když pár stébel vypadne na zem (neplníte v ubikaci morčete), seník drží seno nad podestýlkou a morčátko se nenudí, protože musí senečko vytahovat s určitým úsilím a zapanáčkuje si.
Rukávový seník můžete i postavit na výšku. Nejlépe do rohu klece, či výstavního boxu. Ušetříte tak místo. Ale pozor, malá morčátka se po něm brzy naučí šplhat a pokud není box uzavřený shora, mohou Vám utéct.
K výrobě potřebujete:
-
Pletivo králičí šestihranné o velikosti oka 4cmx2,5cm, tloušťka drátu 1,0 mm, poplastované ( tedy tvar benzenového jádra, vzpomínáte-li si ze školy). Nekupujte menší oka, morčátko jimi neprostrčí čumák.
Sehnala jsem roli 25m za 735Kč, tedy metr za 29,50Kč a to na eshopu www.stavebniny-havirov.cz. Jinak to vychází podstatně dráž.
- Kombinačky, nebo něco, čím přestřiháte pletivo.
-
Vázací drát na květiny, poplastovaný. Seženete v Hornbachu ve venkovní části.
-
Ustřihnete z pletiva obdélník tak, aby počet oček na hladké straně byl 17 a na výšku 18 (zde
přecvakneme v prostředku stočeného drátku). -
Delší stranou stočíme k sobě tak, aby se překrývala právě jedna řada oček a vytvoříme rukáv.
Hladká strana obdélníku tvoří rukávový vstup pro seno, takže se při plnění senem nepoškrábeme o drátky.
- Každý trčící ostrý konec až do konce zahneme kolem nejbližšího strany protějšího očka dovnitř rukávu a to výsledným směrem dle fotky doprava (ve směru strkání sena). Konce lze obtočit jednou dokola a zpevnit tak sem tam konstrukci, hlavně u hladkého vstupu, která je nejnamáhanější při plnění. Konce nikdy nesmí ukazovat ven z rukávu, aby se morčátko nezranilo! Vevnitř ve směru plnění nám neublíží a směrem zpět již ruka není v pěsti, je užší a též nás tedy neškrábnou.
4. Podle fotky výše vpravo odcvaknem na konci rukávu trčící drátky těsně u očka.
5. Rukáv položíme hladkou stranou na zem a na opačném konci popotlačíme očka ke středu, až utvoří obdélníky, viz fotka níže.
6. Z vázacího drátku odcvakneme asi půl metru a protější konce jím mírně stáhneme postupným proplétáním přes střed k sobě do tvaru vločky. Následně celé upletené dno mírně vtlačíme do rukávu, aby netrčelo ven. A je to.
7. Po naplnění seníku senem doporučuji konce vchodu lehce stáhnout na dvou místech vázacím drátkem, aby morčata do seníku nelezla. Konce drátku zastrčíme do sena.
Uchycení rukávového seníku
Protože v chovu nepoužívám klece, kde by bylo uchycení snažší, navrtám si do stěny asi 30cm od sebe dvě dírky a našroubuji dvě závěsná očka. Rukávový seník zavěšuji spletenou stranou vždy ke stěně, pro jistotu, že by se nějaký drátek dostal ven. Výšku zavěšení určuji poměrově k bydlícímu morčátku tak, aby pod ním mohlo běhat a nebralo při tom hlavou o seník.
Plnění rukávového seníku senem
Prázdný seník vyháknu z oček a mimo kotec rukou naplním. Aby mi do rukávu morčata nelezla, tak na dvou místech ve vchodu stáhnu pletacím drátkem konce k sobě a konce drátku zastrčím dovnitř. Poté znovu zavěsím. Seno tam necpu násilím, abych rukáv nezdeformovala a nepotrhala (což se mi stávalo, když byl rukáv uchycen napevno ke stěně, navíc se seno sypalo všude kolem...).
Přeprava morčat, přepravky
Opravdu se mi neosvědčilo dát do jednoho společného prostoru dvě morčata a to i přes to, že spolu bydlí a znají se. Dojet na výstavu s okousaným nebo dokonce i pokousaným morčetem je na vztek a škoda předcházející náročné předvýstavní lopoty. Ne každé morče snáší v klidu cestování, lépe je tedy je rozdělit. K tomuto účelu je ideální tzv. Holubice, neboli několika místná hliníková přepravka na holuby.
Má variabilní rozložení jednotlivých kójí, prostě si přesunete dělicí příčky dle potřeby, je lehká, elegantní, na výběr i různé velikosti i patrové zaklapávací uspořádání nad sebou.
Na co dát při přepravě pozor?
V létě je nejhorší cestovat ve vedru. Morče musí mít dost větracích otvorů kolem, jelikož sedí v malém prostoru, vyhřeje ho brzy na neúnosnou teplotu. Tak na to fakt pozor!!! Dát mu na cestu velkou okurku, jako zdroj vody, nepřehnat to se senem a trávou, protože hřeje, vůbec nedávat granule, morče pak hřeje o to víc pod sebe, nedávat pod morče měkké poddušky, ručníky, či tak něco. Radši preferovat prostor a vzduch, než jídlo. zastavit, vyvětrat. Auta s klimatizací mají jasnou výhodu...
Jaro, podzim - období příjemného cestování. Zásobit na cestu jídlem.
Zima - zateplit hřejivou látkou, např ideální protiotlakové deky apod. Nesmí se nachladit, či být v průvanu. Zásobit na cestu jídlem.
http://krmnesmesikvidera.cz/cs/home/104-prepravni-kos-hlinikovy-12holubu.html
Vozítko Ikea
aneb
Když jedou na výstavu skoro všichni...
Tento nápad na přepravu jsem viděla na vlastní oči v Praze cestou na For Pets. Kapacita transportovaných zvířat se zvětšila až trojnásobně a to vše na jenoho člověka, malou dívenku...
Nevím, zda tenkrát vozítko bylo značky Ikea, jelikož se dala spatřit jen pidi kolečka, pidi tenisky a kupa přepravek opředených pavouky, avšak sehnala jsem Ikeu (299,-), tak předvedu ji:
Pavouky přichytíte dole vpředu a vedete nahoru k držadlu a pěkně to drží. Samozřejmě je třeba neklopit při jízdě vozítko moc, ale jen s lehkým sklonem, aby se morčátka stihla stabilizovat na mírně šikmé podestýlce.
A dá se pěkně složit a schovat, když zrovna nejedete...
Po půl roce používání Ikea značky doporučuji investovat do klasické zátěžové rudly např. z Hornbachu, která má mnohem větší kolečka, cena okolo 800Kč - skládací forma. Opravdu Vám to usnadní přepravu přes obrubníky, kočičí hlavy i vstupy do MHD a jiné zákeřnosti vyskytující se během cerstování. Princip převozu je stejný, ale je to pevnější a lépe se tak s nákladem pohybuje.