DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Napáječky‚ které nekapají

Vítejte na stránce chszesvinova.wbs.cz v sekci Napáječky


 

Hydratační plán 2015:
    Vzhledem k plánovanému přesunu morčatáren do venkovní přístavby, dojde i ke změně v napájecích systémech. Hadičkový systém bude tak po 2 letém provozu ukončen, niplový princim bude zachován ve formě 1litrových soukromých nádob na vodu. Hadičky sloužily výborně, je zde ovšem riziko venkovních faktorů, jako jsou kočky hrající si s hadičkou táhnutou zvenčí morčatárny, sluneční svit na hadičku, v neposledním případě totální nepřehled jednotlivě odebrané vody morčaty, prostě nemám přehled, kdo jak moc pije, jen za jak dlouho zmizí 5litrů vody ze zásobní nádoby na 15 morčat.
    Niply s napojením na hadičku budou nazávitovány a použity do 1litrových nádob s rychlozvedacím víkem, převážně namontovaných zvenčí kolenem niplu přes pletivo dovnitř. Momentálně 4/2015 již takto plně slouží 30kousků, dolívání vody z konve je velmi jednoduché, rychlé a přehledné.
    


 

imageNapáječky, které nekapají

    Konečně jsem objevila napáječky, které nekapají.
    Asi se stalo každému, že pro jedno morčátko se koupila malá kuličková napáječka na 100ml, která byla ok a když se pořídil morčátku kamarád a zakoupila se větší kuličková napáječka, už to prostě nebylo ono. Větší kuličkové napáječky (tj. objem nad 200ml) prostě kapou, ikdyž je naplníte až po okraj podle návodu a znehodnocují pak morčeti podestýlku. 
    Z osobní zkušenosti preferuji nipplové napáječky a když už kuličkovou, tak značku Biba Savic objem 100ml-250ml. Větší objemy již též kapou (500ml - jak která, cca jedna ze tří koupených prokapává).

  Tzv. nipplová napáječka je opatřena speciálně vyváženou pohyblivou tyčinkou (nipplem) přesně dosedající do těla nipplu. Nippl pak morčátko při pití jazykem přizvedává směrem do těla nipplu a tehdy se uvolňuje malé množství vody do tlamičky. Je to jako vysouvací zátka se zarážkou. Nerez nippl je zašroubován do svislého plastového kolena s různou koncovkou. yes

    Niplové napáječky (na fotce vlevo) jsem pořídila z www.hradsky-sunk.cz a tyto mám odzkoušené, že nekapou:

Plastová průhledná závěsná automatická napáječka s nipplem (objem 0,5l) je za 75Kč. yes
Nippel svislý s plast. kolínkem a plast. maticí M10 x 1 mm je za 60Kč. yes
Náhradní láhev zelená plastová k napáječkám (1,4l) je za 15Kč
. yes

    Lze si objednat již hotovou napáječku nebo zvláštˇ svislý nippl s kolenem a těsněním a použít vlastní nádobku na vodu. Pokud nemáte svoji, lze zde objednat i nádobky různých objemů a tvarů. Pak už stačí jen vyvrtat  1cm nad dnem dírku, našroubovat koleno nipplu a přitáhnout zevnitř nádoby maticí s těsněním.


    K uchycení napáječek ke stěně uvnitř ubikací používám gumičku a dva otvory ve stěně a jako podpěru nádoby našroubuji jedno nebo dvě kovová elka do stěny (viz obrázek). Litr vody váží 1kg proto je třeba nádobu kvalitně podepřít. Hranaté nádoby přilehnou ke stěně lépe než kulaté. Pokud chováte v kleci, nippl prostrčte dovnitř a nádobku nechte vně klece.
    Nippl s nádobou by měl být umístěn právě v takové výšce, aby pod ním morčátko bezpečně bezdotykově prošlo a nepouštělo si na záda nechtěně sprchu.

       

    Nádoby pro napáječky a koleno nipplu jsou z plastu, lépe se udržují v čistotě a nerozkládají vitamín C tak rychle, jako kovové materiály. Průhledné nádoby nejsou vhodné do venkovních chovů, kde je hodně světla a tvořily by se na stěnách nádoby řasy.
    Nippl je z nerezu a jednou ročně ho vyšroubuji a nechám v octu odstranit vodní kámen. Pokud Vám začala napáječka přeci jenom kapat, je tam usazenina vodního kamene a odstraníte to tak, že nalijete 300ml octu do napáječky a položíte nipplem do misky. Ocet nipplem projede a kámen se rozpustí.
  Aktualizováno 2014: Tento používaný nipl se závitem určený přímo do nádoby napáječky se dá též použít na hadičku, je třeba ale utěsnit závit teflonovou těsnící páskou. Je to levnější než následná varianta a nemusíte vrtat dírky do stěn...
 


 

imageAutomatická napáječka na hadičku
- nerez držák se svislým nipplem,
hadičkové systémy

    Ve venkovní morčatárně o 11i kotcích používám hadičkový rozvod vody z centrální 10l plastové nádoby umístěné nad nejvyším patrem kotců. Tyto nipply, resp. jejich tyčinky jsou o fous silnější v porovnání s nipplem na nádobě zmíněným v první části textu. Koncovka plastového kolena je bezzávitově ukočena  a připravena k nasazení gumové hadičky zajišťující rozvod vody k nipplům.
    Celá soustava nippl-koleno je uchycena k pletivu či stěně nerez držákem.

    Hadičky jsou na sebe napojeny tzv. armaturami ve tvaru: rovná, rozdvojka, roztrojka nebo křížek (pro 4 hadičky).

Na tento typ automatických napáječek na hadičku je třeba použít hadičku o vnitřním průměru 9mm.
Pozor! Spoj hadičky s armaturou ne vždy dokonale těsní. Hadičku nelze teplem přihřát k armatuře, protože je gumová. Doporučuji pořádně nasunout a ohlídat.  
    Mosazný ventil na hadičku je kohoutek pro vodu zasazený 1cm od dna centrální nádoby na vodu s vývodem pro hadičku. Je praktické zařadit ho do celé sestavy. Pokud ho nechcete, stačí ho nahradit levnějším vývodem se závitem M10/prům. 9mm. Jedna centrální nádoba může mít více vývodů.
    Též doporučuji za ventil či vývod z centrální nádoby zařadit filtr a vyhnout se tak ucpání hadičkového rozvodu náhodnou nečistotou z vody.

Celou sestavu hadičkového rozvodu i s nipply jsem pořídila z www.hradsky-sunk.cz, sekce králíci.

Niplová napáječka na hadičku + nerez držák za 58Kč.
Hadička černá o vnitřním průměru 9mm:  14Kč za 1metr.
Rozvodové armatury 12Kč za kus.
Půl coulový mosazný ventil na hadičku prům. 9 mm za 175Kč.
Vývod z nádoby-kanystru, závit M10/prům. 9 mm za 35Kč.
Filtr na hadičku o průměru 9mm za 95Kč.

Ceny aktuální k 1.3.2013.

 

Připomínám, že nippl s nádobou by měl být umístěn právě v takové výšce, aby  pod ním morčátko bezpečně bezdotykově prošlo a nepouštělo si na záda nechtěně sprchu. Je dobré umístit pod nipl misku a zabránit tak případnému přepadu vody na podestýlku, když morče pije. Někteří cintají, jiní ne.

A takto to pak vypadá v praxi:
Prostřední kotce mají nippl uchycený na pletivu, do bočních kotců jsem provrtala ze stran otvor pro hadičku a nippl je uchycen uvnitř na stěně. Z centrální nádoby vede jeden vývod, následuje filtr a po něm čtyřkovou armaturou rozvod do třech větví. Celkem zde mám 11 nipplů.



Aktualizováno 2014:
    Pozor! Niply sice nekapou, ale morčátka často nepijí slušně, ale cintají okolo. Některým to z hubiček přímo teče, jiným ne... Doporučuji proto umístit prázdnou těžší mističku přímo pod nipl, aby případné odcintky zachytila miska a nemáčely podestýlku. Ideálně tedy namontovat nipl do některého z rohů...
    Misku oceníte i při zavádění celého systému, nebot´je třeba vychytat některé mouchy v těsnění hadiček apod.
Mně se osvědčila i hadička průhledná z Hornbachu, je to stejný rozměr jako ta černá od Hradského, ale lépe drží na plastových rozbočovačkách. Doporučuji rozbočovací kolínko apod. obmotat teflonovou těsnící páskou ( koupíte Hornbachu, v oddělení vody, nezávadná ..) nitkovitě kolem závitů, jsou-li tam a pak plošně asi 5x, zapalovačem nahřát hadičku a natlačit na teflonem ošetřenný povrch kolínka. Pěkně to drží a i těsní, neroní to ani kapku vody.
    Tvoření kapek kolem spojů hadičkaXrozbočovače bylo nejčastějším neduhem původně mnou používaných měkkých černých gumových hadiček, než se zatáhly časem...
    Pokud vám nový nipl prokapává, moc jste dotáhli montážní plíšky k sobě, tlačí to na plast kolem niplu a dělá potíže...
    Původně používaný nipl se závitem určený přímo do nádoby napáječky se dá též použít na hadičku, je třeba ale utěsnit závit teflonovou těsnící páskou. Tedy můžete využít i tyto.
     V kombinaci s klasickým čtvercovým 1x1cm pletivem se dá nipl pěkně přichytit kulatou těsnící gumičkou danou na hadičku a konec niplu pletivem z druhé strany nacpat do hadičky. Gumkou dotáhnout k pletivu.





 

 

aktualizováno: 05.05.2017 21:56:19